Založ si blog

Hanbím sa za našich politikov

Niet dňa a hádam ani hodiny, aby sme nepočuli, nevideli v hocijakých správach o udalostiach na Ukrajine a na Kryme. Spolu s týmito udalosťami idú ruka v ruke aj reakcie všetkých možných i nemožných politikov a organizácií. Čakal by som upokojujúce a ústretové návrhy, no počúvam len vyhrážky a tvrdé slová, ktoré ma desia viac než samotné reálne dianie na Ukrajine.

Beriem ako samozrejmé, že Američania a politická špička únie prskajú len pri pomyslení, že by si Rusko mohlo niečo právom vziať alebo by niekto chcel byť dobrovoľne súčasťou Ruska a nie vazalom únie. Neberiem a neakceptujem však vyjadrenia našich politikov, ktorí sú zase „pápežskejší ako pápež“.
Rozhodnutie nerešpektovať výsledky referenda na Kryme považujem najjasnejší príklad toho ako sú naši politici odtrhnutí od reality a od občanov – voličov. Na tému Ukrajina som už prečítal množstvo spravodajských materiálov, nespočetne veľa blogov, analýz, rozhovorov a v neposlednom rade aj diskusií a komentárov. Samozrejme z našich domácich i zahraničných zdrojov. Čítam názory za aj proti, čítam proeurópse i proruské média. Rozprávam sa o tom s priateľmi, známymi, kolegami. Situácia na Ukrajine nenecháva chladným snáď nikoho. Podľa môjho interného prieskumu je minimálne polovica ľudí na strane Ruska a proti terajšiemu vedeniu v Kyjeve. Dnes som si napríklad prešiel stránku p. Lajčáka na sociálnej sieti a zistil som, že komentáre k jeho aktivitám a vyjadreniam v súvislosti s Ukrajinou sú dosť negatívne. Našiel som tam len veľmi málo pozitívnych ohlasov. Koho potom teda zastupuje p. Lajčák, ak sa skoro všetci bežní občania čo ho počujú nestotožňujú s jeho názormi?? A Lajčák je len prvý príklad. To isté platí o všetkých „naslovovzatých“ odborníkov na zahraničie u nás – Šebej, Duleba, Štefanec, … Všetci tárajú ostšesť o tom ako sa porušuje medzinárodné právo na Kryme a že my sa k tomu musíme rázne postaviť. Aj sme sa postavili. Podľa úst našich predstaviteľov vraj Slovensko akceptuje vládu v Kyjeve a odsudzuje ruskú „inváziu“ na Krym a neuzná žiadnu snahu o odtrhnutie Krymu od Ukrajiny…
Nie je to divné, že občania vravia niečo úplne iné a že slová našich papalášov sú presne slovami európskych a amerických papalášov? Už 25 rokov sa presviedčame, že občanom sa vraví niečo pre občanov len vtedy keď treba voliť. Ináč sa aj tak politika robí mimo občanov a vždy podľa niekoho iného resp. pre niekoho iného. Hundreme, ale akosi sme sa s tým (bohužiaľ) zmierili… Ale dnes v Ukrajinskej kríze už nejde o to či daň pôjde o 1% hore alebo dole. Dnes ide o to, že sa môže začať vojna, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou prevalcuje aj nás! A reči typu „odíďte z Krymu, lebo..!“ sú dosť horúce a nebezpečné. A nielen to, že ultimatívne prejavy len zhoršujú situáciu, ale ak by si politici prebrali naozaj fakty a v prvom rade vzali do úvahy čo chcú ľudia, ktorí žijú na území, o ktorom chcú rozhodnúť v Bruseli a vo Washingtone. Čo už môže byť demokratickejšie a nenásilnejšie ako referendum, ktoré rozhodne o smerovaní územia, ktoré historicky a aj etnicky vlastne stále ruské? Toto územie pripadlo Ukrajine len z rozmaru komunistického politika a po rozpade ZSSR zostalo fyzicky spojené s Ukrajinou, ale stále ruské obyvateľstvom i zmýšľaním. Rusko ho po rozpade ZSSR nepotrebovalo pripojiť späť, pretože by to znamenalo zavádzať novú infraštruktúru prepojenú na Rusko a to cez more a tak sa zmierili s tým, že ostane Ukrajine, ale ponechali si politický i vojenský vplyv. To čo viedlo k aktuálnemu stavu je puč, ktorý sa udial v Kyjeve a značne protiruská garnitúra, ktorá násilím a podvodom prevzala moc. Tá garnitúra tvrdí, že referendum je proti ústave Ukrajiny a aj keď nepoznám ústavu Ukrajiny viem, že ani predseda vlády či akýsi zastupujúci prezident tiež nie sú na svojich postoch v súlade s ústavou. Je to zákon akcie a reakcie. Krym sa stále cítil byť ruský, no ak sa mu to noví vládcovia snažili odobrať (napríklad aj rýchlym zrušením jazykového zákona), tak sa rozhodli ísť vlastnou cestou.
Predstavme si čo by sa stalo keby sa teraz rusi stiahli z Krymu a Krym by upustil od oddelenia sa. Nie len tak sami od seba, ale pod nátlakom svetových „mocností“. Viete si predstaviť ďalší život a fungovanie ruského obyvateľstva na Kryme a na ukrajinskom území vôbec? Viete ako by sa správali štátne orgány k rusom a pod akým tlakom by tam museli žiť? Zaujíma teraz toto niekoho na západ od Ukrajinských hraníc? Nikoho…
P. Štefanec dnes v nejakom médiu povedal, že nemôžeme dopustiť aby sa Krym odtrhol, lebo by to mohlo viesť k deleniu Ukrajiny a ako by k tomu prišli ostatné krajiny. Nuž toto trápi našich politikov – ako k tomu prídu iní, nie ako budú žiť rusi na ukrajinskom území…

Preto toto všetko sa hanbím za našich politikov. Za ich vyjadrenia i činy, ktoré sú ako keby vystrihnuté z úst amerických „rozsievačov demokracie“ po svete. Sú to zapredanecké vyhlásenia, ktoré pomaly hraničia s vlastizradou. Nie sú v súlade s ukľudnením situácie a už vôbec nie v súlade s názormi (dovolím si tvrdiť) väčšiny voličov. Je jedno kto je pri moci, vo vláde, v parlamente, alebo kto je prezidentom. Až na pár osôb (napr. p. Čarnogurský) si všetci napriek celým politickým spektrom otierajú ústa o Rusko ako o agresora, ktorý imperátorsky baží po cudzích územiach. Zároveň nosia kvety a dolárové prísľuby do Kyjeva zástupcom strán, ktoré by u nás stáli mimo zákon. Kotleba a jeho strana je oproti Pravému sektoru iba stredoškolským združením pubertiakov…

Vyzývam preto všetkých, ktorí si aspoň trocha uvedomujú do čoho nás ženú aby prehodnotili svoje silné slová. Pre američanov sme len vrece piesku, ktoré drží ich balón v istej výške. Ak nastanú problémy, tak nás veľmi ľahko obetujú. Pre úniu sme len montážnou dielňou a študovňou pre lacnú pracovnú silu. Náš hlas pri hlasovaniach v medzinárodných organizáciách možno nezaváži, ale ak sa ozve jeden možno nájdu odvahu aj ostatní čo si možno myslia niečo iné ale musia kričať to čo im diktujú politici s túžbou ovládať svet.

Otvorený list pánovi Beblavému.

15.03.2016

Vážení pán Beblavý! Som voličom strany Sieť a tiež jedným z tých, ktorí vás “krúžkovali”. Chcel by som sa vám pripomenúť, ako váš volič, aby ste nezabudli aj na moje záujmy a dovolím viac »

Pozor na želania, mohli by sa splniť.

05.02.2016

V čase eskalácie ukrajinskej krízy, keď Krym prešiel pod správu Ruska a na východe Ukrajiny začínali prvé ozbrojené zrážky, prebehla v Slovenskom rozhlase diskusia o situácii na Ukrajine, viac »

Byť prezidentom všetkých občanov je ťažké

20.08.2015

Tak nám náš pán "JaDámDoPoriadkuZdravotníctvo" zase raz ukázal ako je to vodu kázať a víno piť. To sme sa napočúvali v predvolebnej kampani ako tu dá do poriadku to čo najviac trápi občanov viac »

Kalifornia, požiar, les, lietadlo

Najtragickejšie požiare v dejinách Kalifornie majú už 59 obetí

15.11.2018 06:46

Plamene vypálili územie o rozlohe 544 štvorcových kilometrov, z jednej tretiny je oheň uhasený.

obchvat BA most

Z obchvatu Bratislavy bude o dva roky hotová len R7

15.11.2018 06:00

Výstavba časti rýchlostnej cesty R7 a diaľnice D4 sa po dva a pol roku od podpisu zmlúv rozbehla. Koncesionár tvrdí, že má už zazmluvnené všetky potrebné subdodávky.

pušilin

Líder DĽR Pušilin sľúbil po voľbách užšie vzťahy s Ruskom

14.11.2018 23:17

"Toto je nielen kultúrna a sociálna integrácia (s Ruskom), ale aj ekonomická," uviedol líder Doneckej ľudovej republiky.

USA Slovensko Lajčák Pompeo

Lajčák debatoval s Pompeom o Ukrajine a aj modernizácii armády

14.11.2018 21:54

Šéf americkej diplomacie vyzdvihol príspevok Slovenska do medzinárodných misií v Afganistane a Iraku, ktoré sú zamerané na boj proti terorizmu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 27820x
Priemerná čítanosť článkov: 2140x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy